Lapač tukov ochraňuje kanalizáciu i životné prostredie
Toto šikovné zariadenie, ktoré odporúčame do všetkých prevádzok, kde hrozí únik olejov a tukov do odpadových vôd, dokáže zázraky. Aj v domácnostiach sa do kanalizácie veľmi ľahko dostanú tuky z varenia, ktoré sa zachytávajú na steny odpadových rúr a následne sa na ne nabaľujú nečistoty – zvyšky potravín. Takýmto spôsobom sa kanalizácia upcháva, nepríjemne zapácha a ohrozuje sa jej životnosť – zvyšujú náklady na jej údržbu.
Čo je lapač tukov a na čo slúži?
Lapač tukov dokáže zachytiť oleje a tuky, ktoré sa vytvárajú pri výrobe potravinových výrobkov, v reštauráciách, hoteloch a iných gastronomických prevádzkach, ale aj v domácnostiach. Vďaka tomu, že zachytí tukové nečistoty, chráni vašu kanalizáciu pred zanesením, a zároveň je ekologickým priateľom v prípade, že vám záleží na životnom prostredí. Tuky ohrozujú aj fungovanie čističiek odpadových vôd, kde sa usadený olej musí následne zložito odstraňovať.
Ako funguje lapač tukov?
Zachytáva tuky a oleje, čistí vodu ešte predtým, ako sa dostane do čističky odpadových vôd.Otázka znie ako? Cez potrubie preteká odpadová voda, ktorá je zbavená hrubších nečistôt a natečie priamo do lapača tuku, kde sa odlúči tuk na hladine vody. Tuky sa následne ochladzujú, tuhnú, a tým sa mení ich hustota a vyplavia sa na povrch. Obsah lapača tuku sa pravidelne odstraňuje. Prečistená voda odteká spodnou časťou lapača tuku do odtoku.
Použitý kuchynský olej by ste mali zbierať do zbernej nádoby, odstrániť z neho nečistoty – zvyšky potravín, tým, že ho precedíte a následne olej odovzdať na určených miestach. Obce majú povinnosť zabezpečiť odberné miesto na použité jedlé tuky a oleje z domácnosti. Väčšinou ide o zberný dvor. Použitý kuchynský olej ale viete odovzdať aj na čerpacích staniciach Slovnaft. Zoznam staníc, kde sa dá olej odovzdať, nájdete na internete.
Rôzne prevedenia a veľkosti